AALESTRUP: Torsdag eftermiddag blev en 32 årig mand fra Aalestrup stoppet af politiet til en rutinekontrol på Testrupvej i Aalestrup.
Den 32 årige kørte bil, selvom han var frakendt sit kørekort, og politiet besluttede at kigge lidt nærmere på køretøjet.
Kørsel i frakendelsestiden er også rutine for politet, men det er et fund af en håndøkse i bagagerumemt ikke, og bilisten blev sigtet for overtrædelse af knivloven.
Han nægtede forholdet, fordi han mente, han havde et anerkendelsesværdigt formål.
Sagen fra Aalestrup var en anledninge for politikommissær Lars Rosenvinge fra politiet i Himmerland til at fortælle, der er sket en skærpelse i politiets håndtering af sager, hvor man er i besiddelse af en kniv.
-Nu er vi helt nede på lommekniv niveau. Man skal have et anerkendelsesværdigt formål. Skal man ud og fælde et juletræ, må man godt have en økse, men det er nok ikke den tid på året, siger Lars Rosenvinge.
Det er heller ikke tilladt at have en hobbykniv på sig, hvis håndværkeren for eksempel lige skal ind til bageren efter morgenbrød inden arbejde.
Lars Rosenvinge er klar over, at reglerne kan virke stramme.
-Hvis det er håndværkeren, der lige har fået en hobbykniv med, kan det jo godt være frustrerende. Det er jo på grund af den verden med bander og bandekriminalitet, det er blevet skærpet, og det rammer alle andre. Man er blevet lidt hårdere i retssager, hvor der kan komme 1000 forskellige forklaringer på, hvorfor man havde en kniv på sig, og der har man besluttet bare at skære igennem, siger politikommissæren og understreger, at der naturligvis er helt anerkendelsesværdige formål.
-Har en fisker en kniv med til at skære fisk op, er det fint. Man skal bare huske at køre lige hjem og lægge fiskekniven, inden man skal andre steder hen, siger Lars Rosenvinge.
En overtrædelse af knivloven uden skærpende omstændigheder resulterer i en bøde på 3.000 kroner første gang.