Hærværk på solfangerne

Forskelligt kasteskyts foran panelerne afslørede, at der var tale om bevidst hærværk. Foto: Søren Hestbæk

AALESTRUP: 13 solfangerpaneler blev smadret, da AN Energis solfangeranlæg i den vestlige udkant af Aalestrup fornylig blev udsat for hærværk.

-Vi formoder, at det er unge mennesker, der har begået det. Der ligger en del pinde og andet kasteskyts under panelerne, siger en ærgerlig formand for AN Energi, Søren Hestbæk.

Anlægget, der består af knap 2000 solceller, blev bygget i 2016:

-Det er heldigvis første gang, vi har oplevet hærværk. Generelt oplever vi en positiv stemning omkring anlægget, som er med til at holde varmepriserne nede, siger Søren Hestbæk.


Hærværket blev opdaget i forbindelse med en græsbrand på et område tæt ved solfangerne:

-Der var sat ild på noget græs og nogle grene. Det opdagede jeg, da jeg gik forbi. Brandvæsenet blev alarmeret – og så opdagede en af brandfolkene, at nogle af solcellerne var ødelagt, fortæller Søren Hestbæk.


Han regner med, at det er de samme personer, der har startet branden og begået hærværket.

-Det er især ærgerligt i en tid, hvor solen har mulighed for at skaffe billig varme til vores forbrugere, siger han.


Solfangeranlægget bruger solens stråler til at opvarme fjernvarmevandet, der lagres i akkumuleringstanken og sendes ud til forbrugerne efter behov.
De 13 ødelagte paneler er allerede erstattet med nye. Det har kostet AN Energi op imod 40.000 kroner.

Del
Vil du læse mere af
Søren Beukel Bak
Se alle artikler
Kommentér

Vil du læse mere af Søren Beukel Bak

HAR DU IKKE MODTAGET VESTHIMMERLANDS AVIS?

Udfyld denne elektroniske formular til Budnet, hvis du bor i et af følgende postnumre 8832, 9620, 9631, 9632klik her!

Send en mail til Nordjyske Distribution på reklamation@dnmh.dk, hvis du IKKE bor i ovenstående postnumre eller bor nord for Aalestrup/i Klejtrup området.

Husk at budene tilknyttet Nordjyske Distribution omdeler aviserne frem til torsdag kl. 19.00!