Knaber-damefrokost for sidste gang: Populær gæst mødte op

"Blomstermanden" Johnny Haugaard var inviteret til damefrokosten af de to arrangører Anne-Marie Sørensen og Grethe Fogh Nielsen.

AALESTRUP: Tidligere år er Knaberfestens damefrokost i Aalestrup afviklet i det store telt på festpladsen, men der har ofte være udfordringer med høj lyd fra f. eks. tivoli og gæster på pladsen. Så i år rykkede arrangørerne indenfor i Aalestrup Idrætscenter. Det var rigtig hyggeligt.
Det var også i år den tidligere Knaberdronning, Anne-Marie Sørensen, der var tovholder på aktiviteten.
Tidligere år har der været udpeget ”værtinder”, som hver fik et bord til deres gæster. De skulle sørge for borddækning og pyntning af bordene.
Men i år var det luksus, da de to arrangører, Anne-Marie Sørensen og Grethe Fogh Nielsen, havde stået for borddækningen, som var pyntet med tidligere temaer ”Ud i Europa”, ”Ud i det blå” og ”Genbrug”.
Programmet denne eftermiddag var omfattende og bød på velkomstdrink med bobler, frokost fra ”Den Gamle Foderstof” i Gedsted, og æblekage til kaffen.
Anne-Marie Sørensen bød velkommen og meddelte, at det var sidste gang, der blev arrangeret damefrokost i dette regi.

-Men jeg håber ikke, at det bliver den allersidste, forhåbentlig er der nogle der vil tage den gode tradition op. Vi skal bare have en god og hyggelig dag med god mad og snak – og senere kommer der så en hemmelig gæst!

Gennem årene har der været stor kreativitet og morsomme rekvisitter – bl. a. sommerhatte, røde hatte, ordensbånd og diademer, en kæmpe kaffekande, sand på bordet og en madkasse med jordbærmadder, fortalte Anne-Marie Sørensen, som også fortalte om festlige indslag fra gæster.

Hemmelig gæst
Den annoncerede ”Hemmelige gæst”, som dukkede op midt under frokosten, viste sig at være “blomstermanden”, Johnny Haugaard, som er bosat i Hobro.
Han mødte op med favnen fuld af blomster og grene, og i løbet af kort tid havde han fået bundet tre flotte buketter, som blev solgt på auktion. De indkomne beløb blev doneret videre til Knaberfonden.
Johnny Haugaard er en munter fortæller og fik, samtidig med blomsterbindingen, fortalt meget om sit liv og sine oplevelser. Han var en populær gæst hos damerne.

-Det er lidt vemodigt at slutte, men så kommer der jo nok noget helt andet. Det har været fantastisk sjovt for mig at være med til at arrangere damefrokost, sagde Anne-Marie Sørensen, som fortalte, at “Den Gyldne Stage”, som har været en vandrepræmie for flotteste bord vil blive overdraget til ”Blå Kors” genbrugsbutikken i Aalestrup, hvor den i sin tid blev købt.

Del
Vil du læse mere af
Hanne Monrad
Se alle artikler
Kommentér

Vil du læse mere af Hanne Monrad

HAR DU IKKE MODTAGET VESTHIMMERLANDS AVIS?

Udfyld denne elektroniske formular til Budnet, hvis du bor i et af følgende postnumre 8832, 9620, 9631, 9632klik her!

Send en mail til Nordjyske Distribution på reklamation@dnmh.dk, hvis du IKKE bor i ovenstående postnumre eller bor nord for Aalestrup/i Klejtrup området.

Husk at budene tilknyttet Nordjyske Distribution omdeler aviserne frem til torsdag kl. 19.00!