AALESTRUP: For år tilbage var tiden inden et byråds- eller folketingsvalg spækket med valgaftener i stort antal. Efterhånden blev disse færre og politikerne måtte finde andre måder at komme ud med deres budskaber. De senere år har man valgt at bruge de sociale medier i høj grad. Men det er der i år kommet mange restriktioner omkring, så nu må man igen finde nye veje.
Om det erpå grund af de problematik, at man igen vil prøve disse store valgaftener med en række politikere eller kommende politikere i front, vides ikke, men onsdag 29. oktober kan man igen møde en række politikere i Aalestrup Idrætscenter.
Arrangørerne er ” Vesthimmerland Sammen”, som er en gruppe fra handelstandsforeninger og erhverv i de fire vesthimmerlandske byer, Løgstør, Farsø, Aars og Aalestrup.
Der bliver arrangeret valgmøder i alle fire byer med lokale politikere og med de emner, der rører sig mest blandt befolkningen.
I Aalestrup har vi valgt emnerne, ældreområdet, bymidten og handelsliv, Knabergården, erhverv og erhvervsgrunde, skoler, idræt og foreninger og fællesskab og frivillige, siger formand for Aalestrup Handel & Erhverv, Karl W. Carlsen.
Aftenens vært er journalist fra TV2Nord, Jeppe Krogager, som vil styre debatten med hård hånd og lade såvel panelet som tilhørerne få taletid efter en plan.
-Vi har valgt at invitere lokale opstillede kandidater, siger Karl W. Carlsen, fordi vi synes, at det er vigtigt, at debatten har fokus på lokal emner – det der rører sig i Aalestrup.
Omkring de forskellige emner, som indbyder til debat er f.eks.:
Ældreområdet:
Hvad vil I gøre for at sikre en værdig ældrepleje i kommunen?
Skoler:
Hvordan vil I sikre, at skolerne har de nødvendige ressourcer til undervisningen?
Erhverv:
Hvordan vil I rådgive og støtte vort erhverv for at fastholde produktionen i Aalestrup og trække nye erhverv til?
Bymidten – handelsliv:
Bymidten står over for en stor ændring – f.eks. på slagterigrunden – er økonomien på plads og hvornår vil man gå i gang?
Spørgsmål omkring Faktabygningen, Nordea og Knabergården ifølge byplanen?
Idræt og foreninger:
Hvordan vil I støtte de frivillige og det fællesskab, der opstår i foreninger i kommunen?
Vi håber, der er mange der vil møde op og tage del i debatten, så de kommende politikere kan få noget at arbejde med og dermed få en god ide om, hvilke fokusområder vi har her blandt vores borgere – og hvordan vi gerne vil se byen udvikle sig i de kommende år, siger Karl W. Carlsen.
Politikerne, der møder op i Aalestrup Idrætscenter er: Per Nyborg, Signe Nøhr og Jeppe Korreborg Pedersen fra Det Konservative Folkeparti, Asger Andersen, Hans Jørgen Møller og Laila Flyvholm fra Socialdemokratiet, Liselotte Lynge Jensen og Henrik Struntze fra Danmarksdemokraterne og Per Bach Laursen, Jens Jørgen Nielsen og Per Bisgaard fra Venstre.
Arrangørerne lover ikke ”valgflæsk”, men kaffe og kage i pausen.



