Krudt i utide

VESTHIMMERLAND: Ved dette nytår er reglerne ændret, så det for første gang kun er tilladt at fyre fyrværkeri af 31. december og 1. januar.
Salg var dog tilladt allerede fra 15. december, og for nogle købere har det knebet med at holde tændstikkerne i lommen.
Frem til 30. december om morgenen havde politiet fået ni henvendelser fra borgere i Vesthimmerland om affyring af fyrværkeri i utide. I nabokommunen Mariagerfjord nåede tallet op på 10, mens det gik bedre med at holde reglerne i Rebild Kommune: I den havde politiet kun modtaget fire anmeldelser.

– Vi har haft patruljer ude i flere mindre byer efter anmeldelser, men det er ikke lykkedes at træffe nogen, der har fyret det af, oplyser politiassistent Hans Henrik Sørensen fra stationen i Hobro.

Del
Vil du læse mere af
Søren Beukel Bak
Se alle artikler
Kommentér

Vil du læse mere af Søren Beukel Bak

HAR DU IKKE MODTAGET VESTHIMMERLANDS AVIS?

Udfyld denne elektroniske formular til Budnet, hvis du bor i et af følgende postnumre 8832, 9620, 9631, 9632klik her!

Du er også velkommen til at kontakte deres kundeservice på tlf. 99 12 83 31 i dette tidsrum mandag-torsdag kl. 8.00-14.00 og fredag kl. 8.00-12.00.

Send en mail til Nordjyske Distribution på reklamation@dnmh.dk, hvis du IKKE bor i ovenstående postnumre eller bor nord for Aalestrup/i Klejtrup området.

Husk at budene tilknyttet Nordjyske Distribution omdeler aviserne frem til torsdag kl. 19.00!