To plus to skal give fem

Membranen, der i fjor fejrede 40 års-jubilæum, er blevet kontaktled for "Kulturpunkt".

Aalestrup som “Kulturpunkt” skal skabe mere samarbejde mellem foreninger

AALESTRUP: Endnu mere samarbejde om kulturelle aktiviteter, en øget sammenhængskraft og en positiv lokal udvikling.
Sådan lyder ambitionen, når Region Nordjylland sammen med de nordjyske kommuner udpeger lokalområder som “Kulturpunkter” – et i hver kommune. Det er nu sket for anden gang, og på årets liste står Aalestrup.
Blandt byens meget aktive kulturelle foreninger er Membranen, og det er da også Poul Hjul Andersen fra den forening, der er blevet kontaktperson til regionen.
– Ideen er at få endnu mere glæde af at arbejde sammen på tværs af foreninger. Hvis vi kan få to plus to til at blive fem i stedet for fire, vil det være dejligt. Det bliver spændende at finde ud af, hvad vi kan få op at køre. Nu prøver vi at slå det i gang, siger Poul Hjul Andersen.
For at få begyndt på arbejdet har Membranen indbudt alle de kulturelle foreninger, man kunne komme i tanke om, til et indledende møde torsdag, 12. februar i Galleri Aalestrup.
Med udpegningen til “Kulturpunkt” følger 50.000 kroner fra regionen.
– Det er ekstra vigtigt for os at pege på områder, hvor der er energi og vilje til samarbejde, og hvor lokale kræfter er klar til at skabe udvikling gennem kulturelle aktiviteter. Derfor har vi også en tæt dialog med kommunerne. Det bliver spændende at se, hvad lokalområderne får ud af processen, og hvilke erfaringer vi kan give videre, når projektet slutter ved udgangen af 2026, siger Poul Kristensen (S), formand for Udvalg for Miljø, Mobilitet og Uddannelse i Region Nordjylland.
I nabokommunerne Rebild og Mariagerfjord er henholdsvis Øster Hornum og Øster Hurup udpeget som kulturpunkter.

Del
Vil du læse mere af
Søren Beukel Bak
Se alle artikler
Kommentér

Vil du læse mere af Søren Beukel Bak

HAR DU IKKE MODTAGET VESTHIMMERLANDS AVIS?

Udfyld denne elektroniske formular til Budnet, hvis du bor i et af følgende postnumre 8832, 9620, 9631, 9632klik her!

Send en mail til Nordjyske Distribution på reklamation@dnmh.dk, hvis du IKKE bor i ovenstående postnumre eller bor nord for Aalestrup/i Klejtrup området.

Husk at budene tilknyttet Nordjyske Distribution omdeler aviserne frem til torsdag kl. 19.00!