Membranen fejrede sine første 40 år

De 10 aktører og pianisten gav et flot jubilæumsshow.

AALESTRUP: Kun tre uger gik der, fra ideen blev formet, til der fredag aften løb et fantastisk show med en række af Membranens aktører i et hæsblæsende tempo over gulvet på Knaberscenen.
Egentligt var det planlagt, at der midt i november skulle have været opført en musical bygget på musik og sange af Michael Falch og skrevet at Membranens lydmand Hans Jørgen Sørensen. Men på grund af en teknisk fejl på Knaberscenen, som ikke kunne nå at blive udbedret, måtte man udsætte den til næste år.
Aktørerne havde dermed lige pludselig god plads i kalenderen og så var det, at Sidsel Strøm Andersen fik ideen til jubilæumsshowet i stedet.
Fredag aften blev der så i to timer, leveret en væld af sange og sketchs til et veloplagt publikum, som glædede sig over gensynet med Membranens dygtige skuespillere: Sidsel Strøm Andersen, Janne Worm, Claus Laursen, Brian Lund, Toke Christensen, Marianne Damtoft, Lis Hemdrup, Poul Hjul Andersen, Trine Rold og Tanja Jensen. Mette Rold var også med på holdet, men få dage inden koncerten måtte hun melde fra på grund af ”stemmesvigt”.
Det var en fin forestilling, som gav publikum et dejligt gensyn, og de 10 på scenen var sammen med pianist Julian Rasmussen veloplagte og gav et flot resumé af nogle af de mange succeser, der gennem årene er blevet vist til publikum i Aalestrup og omegn.
Programmet vekslede mellem sange og sketchs, og selvom de fleste af sangene havde fået nye solister, blev de ikke mindre nærværende af den grund. Alle leverede en flot præstation og fik stor applaus fra publikum.
– Det er dejligt, at vi har så mange engagerede folk med i vores forening, siger formand for musik- og teaterforeningen, Poul Hjul Andersen.
– De er altid klar til at yde deres bedste og sørge for at Membranen i dag – efter 40 år – stadig er en levende og aktuel kulturforening. Og vi får altid stor opbakning fra vores trofaste publikum. Så vi er parate til at levere forestillinger i årene fremover.
– Vi er glade for at Sidsel Strøm Andersen tog initiativ til den festlige aften og at så mange bare stod klar til at give et forrygende show på Knaberscenen.

Del
Vil du læse mere af
Hanne Monrad
Se alle artikler
Kommentér

Vil du læse mere af Hanne Monrad

HAR DU IKKE MODTAGET VESTHIMMERLANDS AVIS?

Udfyld denne elektroniske formular til Budnet, hvis du bor i et af følgende postnumre 8832, 9620, 9631, 9632klik her!

Send en mail til Nordjyske Distribution på reklamation@dnmh.dk, hvis du IKKE bor i ovenstående postnumre eller bor nord for Aalestrup/i Klejtrup området.

Husk at budene tilknyttet Nordjyske Distribution omdeler aviserne frem til torsdag kl. 19.00!