Lån en krimi – og en tæpperenser

Fællesskabet på biblioteket i Aalestrup åbner onsdag 25. februar.

Biblioteket i Aalestrup med i EU-projekt, der skal fremme deleøkonomi

AALESTRUP: Gå på biblioteket og lån en god krimi – samt en slagboremaskine.
Det bliver nu en mulighed på bibliotekerne i Aalestrup og Aars. Under overskriften “Fællesskabet” deltager de to biblioteker i et internationalt projekt med delestationer – og de åbner onsdag 25. februar.
Gennem ”Fællesskabet” på de to biblioteker kan borgere låne forskellige redskaber og maskiner ved hjælp af selvbetjente delestationer.
Det kan være så forskellige ting som oplevelseskits, tæpperensere, symaskiner eller slagboremaskiner blandt meget andet. Som udgangspunkt er det redskaber, mange borgere ellers sjældent bruger i hjemmet. Borgere kan løbende indgive ønsker til delestationerne.
Tanken bag er, at delestationerne skal medvirke til mindre spild og en mere cirkulær hverdag:
– Det styrker fællesskabet lokalt at dele ressourcer og få adgang til redskaber, som man ikke nødvendigvis selv har derhjemme. Dermed fremmer vi social bæredygtighed samt inkluderende fællesskaber og bidrager ikke mindst til Vesthimmerlands klimamål om et reduceret forbrug, lyder det fra projektleder i Vesthimmerlands Kommune, Frederikke Voegeding.
Fællesskabet er en del af Interreg North Sea EU-projektet Digital Kiosks, som har til formål at fremme deleøkonomi i Europa. Delestationerne i Vesthimmerlands Kommune er en del af 22 stationer fordelt på syv lande.
– Delestationerne er et tydeligt eksempel på, hvordan internationalt samarbejde kan omsættes til lokal handling. Som en del af vores EU-projekt samarbejder vi med partnere på tværs af landegrænser om at udvikle løsninger, der skaber konkret værdi i vores lokalsamfund – denne gang med fokus på at udbrede deleøkonomi i Europa, siger Frederikke Voegeding.
Foruden Vesthimmerland etableres der også delestationer i Frankrig, Belgien, Tyskland, Holland, Sverige og Norge, og projektet er finansieret af Den Europæiske Union.
Delestationerne på bibliotekerne i Aalestrup og Aars lanceres onsdag, 25. februar, først i Aalestrup, senere på dagen i Aars.
Delestationerne kan tilgås i bibliotekernes åbningstider. De kører året ud som en pilottest.

Del
Vil du læse mere af
Søren Beukel Bak
Se alle artikler
Kommentér

Vil du læse mere af Søren Beukel Bak

HAR DU IKKE MODTAGET VESTHIMMERLANDS AVIS?

Udfyld denne elektroniske formular til Budnet, hvis du bor i et af følgende postnumre 8832, 9620, 9631, 9632klik her!

Send en mail til Nordjyske Distribution på reklamation@dnmh.dk, hvis du IKKE bor i ovenstående postnumre eller bor nord for Aalestrup/i Klejtrup området.

Husk at budene tilknyttet Nordjyske Distribution omdeler aviserne frem til torsdag kl. 19.00!