Knaberfesten løbes i gang

Vejret var glimrende til Knaberfestløbet i fjor. Det gentager sig forhåbentlig i år.

KNABERFEST: Med Knaberrevy og banko vel overstået samt kirkekoncerten søndag strækker Knaberfesten sig reelt over flere uger.
Men den koncentrede del af festen begynder onsdag, 20. maj med både byhistorie og ikke mindst Knaberløbet. Samme aften åbner ølvognen på Torvet, så der bliver en ekstra mulighed for at genoprette væskebalancen.
Knaberløbet byder på tre ruter på henholdsvis tre, seks og ni kilometer, og deltagerne bestemmer selv, om de vil løbe eller gå – det handler nemlig først og fremmest om fællesskab frem for at komme først.
Men intet løb uden præmier:
Ved Knaberløbet kan eleverne fra den klasse, der stiller med flest deltagere, se frem til pizza – mens den næststørste klasse vinder is. Det er endda gratis for alle under 18 år at gå eller løbe med.
Arrangørerne beder klasserne melde sig til samlet. Ligesom for alle andre deltagere foregår tilmeldingen fra kl. 17.30 på Torvet – hvorfra starten går en time senere.
Også andre end skolebørn kan vinde – der vil være lodtrækningspræmier på løbsnumrene.
Foruden løb og ølvogn vil der på Torvet også være blandt andet Knaberpølsevogn, underholdning med Jette & Heine og Globens sambaoptog.

Del
Vil du læse mere af
Søren Beukel Bak
Se alle artikler
Kommentér

Vil du læse mere af Søren Beukel Bak

HAR DU IKKE MODTAGET VESTHIMMERLANDS AVIS?

Udfyld denne elektroniske formular til Budnet, hvis du bor i et af følgende postnumre 8832, 9620, 9631, 9632klik her!

Send en mail til Nordjyske Distribution på reklamation@dnmh.dk, hvis du IKKE bor i ovenstående postnumre eller bor nord for Aalestrup/i Klejtrup området.

Husk at budene tilknyttet Nordjyske Distribution omdeler aviserne frem til torsdag kl. 19.00!