AALESTRUP: 5. oktober 2000 var en stor dag i Aalestrup. Ikke mindre end tre nye butikker havde åbningssalg, samme uge var der rejsegilde på Knaberscenen, og en måned senere åbnede atter en ny forretning, Alexandra, med børnetøj – også i Vestergade.
Der var Lene Jensen, der åbnede forretningen SHE på Vestergade, Suzanne Rijna åbnede en dyreforretning, ”Pet Care”, i Borgergade og Lene Korsgaard Hansen, som åbnede sin forretning ”Aalestrup Ure & Optik” i Vestergade med briller, kontaktlinser, ure og smykker.
De første to butikker – også børnetøjsforretningen – er for længst væk, men Aalestrup Optik lever stadig i bedste velgående.
Lene Korsgaard Hansen blev udlært i optikerfaget i 1993. Elevtiden var i Lemvig og skoleuddannelsen i Randers. De første år var hun ansat hos forskellige optikere rundt om i Jylland, men efterhånden meldte drømmen sig om at blive selvstændig – og hvor skulle det så være?
Det var en tilfældighed, at det blev Aalestrup valget faldt på. Lene Korsgaard Hansen, som er bosat i Mariager, havde kontaktet en lokal ejendomsmægler, som fortalte ivrigt om byen og omegnen. Der var mange forretninger, og det var en driftig by, som Lene Korsgaard Hansen så et stort potentiale i.
Så det endte med Aalestrup, og et passende butikslokale blev fundet i Vestergade 15. Dermed var ”Aalestrup Ure & Optik” en realitet.
-Det er altid spændende at få foden under eget bord, siger Lene Korsgaard Hansen. De første år var der meget at lære, idet forretningen også solgte ure og smykker. Men med hjælp fra udlærte ansatte, lærte jeg også det efterhånden, siger hun.
Efter 11 år valgte Lene Korsgaard Hansen at stoppe med ure og smykker, og dermed var det kun briller og kontaktlinser og med det nye navn “Aalestrup Optik”.
Til Sundhedshuset
For nogle år siden, da Sundhedshuset i Aalestrup skulle etableres, var Lene Korsgaard Hansen en af de første der viste interesse for at flytte sin forretning. I maj 2021 var der indvielse af de dejlige, moderne og tidssvarende lokaler.
Lene Korsgaard Hansen har en god kontakt til sine kunder. Service er vigtig for hende, og er en brille købt i butikken, varer servicen hele brillens levetid. Optikeren er altid klar til en snak om kundernes syn og anbefaler, at man får kontrolleret sit syn, hvert andet eller tredje år, specielt når man bliver ældre.
– Det er vigtigt, at brillen sidder godt og passer til øjnene, siger Lene Korsgaard Hansen. Synet forandrer sig med tiden og mange opdager ikke, at der sker en forandring med deres syn.
Ser en god fremtid
-Jeg er glad for at gå på arbejde hver dag og jeg ser også en fremtid for en forretning som ”Aalestrup Optik” i Aalestrup, og ser frem til de kommende mange år som forretningskvinde i vores hyggelige by, slutter Lene Korsgaard Hansen, som glæder sig til at se mange kunder, venner og forretningsforbindelser til jubilæet på fredag.
Jubilæet bliver fejret fredag, 10. oktober med reception.