Aalestrup er ikke nævnt i budgettet

Per Bisgaard (V). Foto: www.vesthimmerland.dk

AALESTRUP: Ikke et eneste projekt omhandler specifikt Aalestrup i budgettet for 2026, men det er der en god forklaring på.
For der har været stor aktivitet i byen i de senere år med fornyelse af Borgergade og slagterigrunden, det store projekt med anlæggelsen af en sø ved hallen, udviklingen af rosenparken og de nye boliger, der er projekteret ved diget.
– Der er en række ting, som er klar til at blive udmøntet, og derfor havde vi ikke de store ønsker for Aalestrup i år. Det eneste, jeg er ked af ikke kom med, er ønsket om en cykelsti mellem Fjelsø og Aalestrup. Det havde været dejligt, hvis den var kommet med, men mine kolleger i byrådet har sagt, at de nok skal have den for øje i de kommende år, siger Per Bisgaard (V).
Han glæder sig over de mange projekter i byen og ikke mindst over, at flere aktiviteter og tilbud bliver samlet i midtbyen.
– Især glæder jeg mig over, at Globen bliver flyttet til den gamle busterminal. Det har jeg kæmpet for i lang tid, siger Per Bisgaard.

Del
Vil du læse mere af
Ture Damtoft
Se alle artikler
Kommentér

Vil du læse mere af Ture Damtoft

HAR DU IKKE MODTAGET VESTHIMMERLANDS AVIS?

Udfyld denne elektroniske formular til Budnet, hvis du bor i et af følgende postnumre 8832, 9620, 9631, 9632klik her!

Send en mail til Nordjyske Distribution på reklamation@dnmh.dk, hvis du IKKE bor i ovenstående postnumre eller bor nord for Aalestrup/i Klejtrup området.

Husk at budene tilknyttet Nordjyske Distribution omdeler aviserne frem til torsdag kl. 19.00!